Till innehåll på sidan

Naturvetenskapliga programmet särskild variant Arkitektur

Utbildningen syftar till att ge dig med både naturvetenskapligt- och bildintresse möjlighet att fördjupa dig inom bägge områdena. Kombinationen v teori och kreativitet ger en bra balans i studierna, stimulerar båda hjärnhalvorna och ger ökade möjligheter till hög måluppfyllelse i alla ämnen. Om du vill ha behörighet för naturvetenskapliga och tekniska utbildningar på högskolan så ger vi dig möjlighet att läsa kursen Fysik 2 som eget val, vilket ger samma breda behörighet som det klassiska naturvetenskapsprogrammet inriktning natur.

Du som har funderingar på att bli arkitekt kan förbereda dig för arkitektprovet eller andra praktiska prov till konstnärliga utbildningar när du läser kurserna Bild och form 1, Design och Arkitektur. I åk tre kan du som är intresserad av scenografi välja kursen Estetisk kommunikation där du får möjlighet att arbeta fram scenografin i en musikaluppsättning.

Antagning: minst betyget C i bild samt arbetsprover – Så ansöker du >

Ladda ner poängplan för naturvetenskapliga programmet särskild variant Arkitektur

Dela: