Två UF-företag från Blackebergs Gymnasium deltar i SM i Ung företagsamhet

Två av Blackebergs Gymnasiums UF-företag kommer att delta i SM i Ung företagsamhet. SM i Ung företagsamhet kommer att gå av stapeln i Stockholmsmässan i Älvsjö den 6-7- maj. Under dessa dagar kommer hundratals UF-företag från hela Sverige att ställa ut, sälja och tävla med sina produkter.

Seasons UF och PEP WEAR är de två UF företag från Blackebergs Gymnasium som deltar. Vi har skrivit om dem tidigare. PEP WEAR säljer mössor och hade i februari sålt redan mössor för 260.000 kronor. Seasons UF är ett tjänsteföretag som erbjuder säsongsanpassade trädgårds- och transporttjänster som är fogade efter de behov och efterfrågningar som olika årstider skapar upphov till.

Under årets gång har företaget bland annat sålt julgranar med hemleverans och hjälpt ett hundratal kunder med att transportera trädgårdsavfall till återvinningscentralen för att värna om en hållbar utveckling.

Vi önskar PEP WEAR och Seasons UF lycka till i finalen!

Elina Ekblom

 

Dela: