Till innehåll på sidan

Årets studentfirande

På grund av rådande läge kommer vi att fira av årets studenter på ett högtidligt men alternativt sätt. Vi lägger nu all kraft och kreativitet på att skapa en minnesvärd ceremoni inomhus enligt gällande regler och rekommendationer.

Ingen klass kommer att fira sin student den 9 juni, den dagen viks till familjers egna firande om man så önskar. 

Firandet har utformats i samverkan med studenterna och kommer INTE att innefatta utspring inför publik. För att undvika brott mot gällande regler uppmanar vi därför alla anhöriga och vänner att respektera skolans sätt att ge eleverna ett värdigt och festligt avslut på sin studenttid. Vi undanber därför vänligen men bestämt all uppvaktning vid skolan. 

För att kunna genomföra studentfirandet på ett säkert sätt kommer vi att fördela firandet på följande sätt. Klasserna kommer av säkerhetsskäl att ha olika start- och sluttider, dessa tider kommer att kommuniceras internt.

  • Torsdagen 4 juni: Na17a, b, c, d 
  • Fredagen 5 juni: Ek17a, b, c, d 
  • Måndagen 8 juni: Na17s, Na17v, Sa17a, b

Skolledningen

Dela: