Till innehåll på sidan

Framgångar för årets UF-elever och lärare

Närgoda UF vann första pris ibland alla Stockholms tävlande i kategorien Bästa ekologiskt hållbara UF.

De är nu vidare till SM. Närgoda UF säljer äppelmust där de själva plockat äpplena och sedan mustat dem på ett bryggeri. Gruppen består av Andreas Engström, Robin Jörgensen, Henrik Emanuelsson och Carl Wennerholm. Grattis och lycka till, Närgoda UF!  

Gruppen Starta din framtid UF erbjuder studie- och arbetslivspaket till framtidsorienterade ungdomar mellan 15-20 år. De vann pris som bästa socialt hållbara UF och även de är vidare till SM!!. Syftet är att utbilda ungdomar och ge alla samma chans till framgång. Gruppen består av Gabriella Waak och Sophia Nabil Gustafsson och lycka till Starta din framtid UF!

Till Final i kategorin årets UF-lärare är Magdalena Fredmark. Grattis och lycka till även till dig!

 

Gabriella Bernerson

Dela: